Choď na obsah Choď na menu
 

Prechod Kvačianskou a Prosieckou dolinou

4. 11. 2015

Klub slovenských turistov Vápeč HP a Maratón tím Považie Vás pozýva na poslednú organizovanú túru v tomto roku!

Prechod Kvačianskou a Prosieckou dolinou


       Turistika sa koná 28. 11. 2015, t. j. v sobotu.

Odchod autobusu o 5:00 hod. ráno od Obecného úradu v Hornej Porube.

kvacianska-dolina.jpg Poplatok:

Dospelí 12 Eur/ os.
Deti do 12 rokov 6 eur/ os.

Návrat vo večerných hodinách.   

 

Plánovaná trasa:

Prosiecka dol. (640) 3.1km 0:55, Červené piesky (835) 0,8 km 0:20,

Svorad (915) 2.5km 1:15, Prosečné, hrebeň (1320) 6.1km 1:50,

Dol. Borovianky(795)1.1km 0:25, Oblazy,ráz (800) 0:45, Kvačianska dol. (650)  

prosiecka-dolina-2.jpg

Prosím záujemcov, aby sa nahlásili  u predsedu klubu:  Tomáš Stano   0918 700 160, najneskôr do 25/11/2015.

 

Kvačianská dolinaOblazy - Ráztoka
Slovensky

Plesnivec alpskýPozývame Vás na návštevu do neveľkého pohoria Chočské vrchy, ktoré ponúka bohatý výber zaujímavostí prírodovedného charakteru, kultúrno - historických tradícií, oddychu v lone málo narušenej prírody i rekreačného vyžitia na jeho úpätí. Geologické podložie Chočských vrchov tvoria druhohorné vápence a dolomity. Prevažuje členitý reliéf s bohatou škálou skalných útvarov a krasových javov. V južnej časti pohoria sa nachádzajú geologické zlomy s výskytom minerálnych a termálnych prameňov. Rastlinstvo je druhovo pestré, viazané na vápencové podložie. Prevažujú horské a vysokohorské druhy. 
Živočíšstvo charakterizuje zastúpenie všetkých spoločenstiev typických pre západokarpatské pohoria, pestrosť zastúpenia bezstavovcov, rýb, obojživelníkov, plazov, vtákov a cicavcov aj výskyt reliktných a endemických druhov. Pohorie poskytuje útočisko a vhodné podmienky pre viac ako 60 ohrozených druhov 

Prosiecka dolina pretína vápencové Chočské vrchy od severu na juh. Vyúsťuje v blízkosti podhorskej dedinky Prosiek a začína na horských lúkách Svoradu. Na dĺžke 3,5 km je tu sústredené veľké množstvo prírodných krás: vysoké skalné steny, veže neobvyklých tvarov, zaujímavá horská fauna a flóra, vodopády a bohaté druhy lesných porastov. Patrí medzi najnavštevovanejšie doliny Slovenska. Je vyhlásená za štátnu prírodnú rezerváciu (dnes Národná prírodná rezervácia) a vedie ňou náučný chodník z Prosieka cez Svorad, Veľké Borové a kaňon Borovianky do Kvačianskej doliny. 

Kvačianska dolina - národná prírodná rezervácia má charakter skalnej tiesňavy o dĺžke 2,5 km po Oblazy, kde sa dolina rozdeľuje na Hutianku a Borovianku, do ktorej ústi tiesňava Ráztoka s vodopádom. Dolinou prechádza bývala štátna cesta miestami vysoko nad korytom potoka, ktorý vytvára v tiesňavách množstvo kaskád a vodopádov. Dolinou vedie náučný chodník, ktorý nás dovedie do podhorskej dedinky Kvačany. 
Kvačianska dolina spolu s Prosieckou dolinou tvorí dvojicu krásnych a veľmi navštevovaných dolín v masíve Chočských vrchov. Svahy doliny sú okrem brál a skalných stien pokryté lesmi, ktoré pre svoju nedostupnosť neboli nikdy intenzívnejšie hospodársky využívané. Pre svoju zachovalosť a jedinečnosť Kvačianska dolina bola vyhlásená roku 1967 za štátnu prírodnú rezerváciu (dnes Národná prírodná rezervácia). 
Miesto OBLAZY je známe vďaka mlynom. Zo sútoku troch potokov Borovianky, Ráztočianky a Hutianky vzniká rieka Kvačianka, ktorá tu má dostatočný prietok vody. Zachované sú dva z pôvodných troch mlynov. Horný "Gajdošovský" pri ceste a dolný "Brunčiakovský" za potokom. Mlyny sú zaradené medzi kultúrno-technícké pamiatky.

 

Velký CHOČKvačianský mlyn
 
   Tento pochod je organizovaný          
s podporou Maraton Tímu Považie      a obce Horná Poruba.