Choď na obsah Choď na menu
 

Sitno, Sitniansky hrad a k jazeru Počúvadlo

9. 5. 2016

KLUB SLOVENSKÝCH TURISTOV    VÁPEČ HORNÁ PORUBA    

vás pozýva na výlet na Sitno, Sitniansky hrad a k jazeru Počúvadlo        

Turistika sa koná 28. 05. 2016, t. j. v sobotu.

            Odchod autobusom o 5:30 hod. ráno

            od obecného  úradu v Hornej Porube.

                  Návrat vo večerných hodinách.

               Poplatok:  dospelí 12 eur/ osoba

                 deti do 12 rokov 6 eur/ osoba

sitno.jpgNa vrchole Sitna sa môžete pokochať pozostatkami hradu a jednou z prvých rozhľadní v Európe. Vrchol a bralá ponúkajú panoramatický výhľad na okolité lesy, lúky a pasienky, na blízke

sitniansky-hrad.jpgKremnické vrchy, Vtáčnik, Tribeč, Inovec, Zobor, ale aj na Chopok, Vepor, Poľanu, Stolicu. Pri dobrej viditeľnosti vidieť  Nízke Tatry aj maďarskú Matru. Rozhľadňa s malou múzejnou expozíciou a bufetom je v prevádzke od mája do septembra.

 

Popis trasy 1: stúpanie 984 m, klesanie 899 m, vzdialenosť 22.1 km čas 6:55

Z Banskej Štiavnice po zelenej značke, ktorá sa začína na Radničnom námestí. Na červenej studni sa mení značka na   červenú.  Ďalej cez Tanád a Farárovú hôrku po sedlo Pleso. So sedla Pleso po modrej cez sedlo Peciny na Pinkov vrch, kde sa mení značka opäť na červenú až do Sedla Krížna. V sedle Krížna sa napojíte na modrú značku smer Sitno. Cesta na vrchol je dobre popísaná na informačnej tabuli a zvládnu ju aj deti a starší ľudia. Zo Sitna stále po modrej cez Granty až na Sitniansky hrad. Odtiaľ po žltej na Vlčiu jamu. Na Vlčej jame sa mení značka na modrú až po Počúvadlianske jazerá, kde sa naša turistika končí.

Popis trasy 2: stúpanie 474 m, klesanie 474, vzdialenosť 10.5 km čas 3:25

Najkratšia a najstrmšia trasa výstupu, zvládnu ju však aj deti a starší turisti, vedie od Počúvadlianskeho jazera po zelenej značke na Tatársku lúku, kde sa značka mení na modrú smerom na Sitniansky hrad cez Sitno. Ďalej pokračujeme cez Granty na Vlčiu jamu, kde sa značka mení na žltú. Ďalej schádzame cez Bardinovu dolinu  až do Tatárskeho jarku. Odtiaľ po modrej sa dostávame späť na Počúvadlianske jazero.                                                                                                                                                                                                                                                                 

Prosím záujemcov, aby sa nahlásili  u:                             Tomáš Stano   0918 700 160, najneskôr do 26/05/2016.                                                                                  Organizačný výbor                                                                              KST Vápeč Horná Poruba