Choď na obsah Choď na menu
 

Výstup na Veľký Rozsutec a prechod Jánošíkovými dierami

 

KST Vápeč Horná Poruba organizuje výstup na jeden z najkrajších vrchov Slovenska Veľký Rozsutec a taktiež prechod Jánošíkovými dierami.

diery 

Túra sa koná 20. júna 2015, t. j. v sobotu.

 

Odchod autobusu o 6.00 hod. ráno od kostola v Hornej Porube. Návrat  vo večerných hodinách. 

 

Poplatok je 10 EUR na osobu. 

 

Trasa 1:    Terchová – Diery – sedlo Medzirozsutce                  Malý Rozsutec – Veľký Rozsutec – Štefanová        

velky-rozsutec.jpg  Obtiažnosť:

  stredne ťažká až ťažká 

  Dĺžka túry:

  8 – 9 hodín

  Celkové prevýšenie:

   výstup 1250 m

   zostup 1150 m

 

 

 

 

 

Trasa 2:  Terchová – Biely Potok  - Jánošíkové Diery  -              Štefanová

 

janosikove-diery.jpg  Obtiažnosť:

   nenáročná

  Trasa Dolné  diery je 

  napriek rebríkom pomerne 

  nenáročná a bežne ňou 

  chodia aj  deti.       

 

  Dĺžka túry:

  3,5 hod. - 4,5 hod.

 

 

 

 

Prosím záujemcov, aby sa nahlásili  u: 

Tomáš Stano   0918 700 160,

najneskôr do 15/06/2015.

                                                                                                                                                                                              

                                                                                                                                                                                  Organizačný výbor KST

 Vápeč Horná Poruba                                                 

 

 

 

 

 

Veľký Rozsutec (1 609,7 m n. m.) je vrch v Krivánskej Malej Fatre. Je považovaný za jeden z najkrajších vrchov na Slovensku[1]. Veľký Rozsutec sa stal symbolom pohoria a nachádza sa aj v logu národného parku Malá Fatra. V minulosti sa tradovalo, že v okolí vrcholu sa nachádza zlato a legenda o ukrytom Jánošíkovom poklade[2].

Je to charakteristický rozorvaný skalnatý vrch v severnej časti hlavného hrebeňa Krivánskej Malej Fatry. Typický dolomitový reliéf pozostáva z najrozmanitejších skalných foriem. Na jeho úpätí vznikajú sutinové kužele. Rozsutec svojou formou a výškou dominuje celému okoliu, najmä jeho 160 metrov vysoká západná stena. Vrch vznikol nasunutím chočského príkrovu na mäkšie vrstvy krížňanského príkrovu. Eróziou vznikol dnešný vrchol a skalné mestá v jeho okolí, ktoré sú najväčšie svojho druhu na Slovensku[1].

Vyniká svojráznosťou a bohatstvom rastlinnej pokrývky. Patrí k najbohatším botanickým lokalitám u nás. Do povedomia sa dostal v roku 1862 keď vo viedenskom časopise publikoval článok MUDr. Karol Brančík. Nájdu sa tu viaceré slovenské endemity. Veľký Rozsutec je centrom národnej prírodnej rezervácie Rozsutec.

Je výborným vyhliadkovým bodom so širokým kruhovým výhľadom. Susedí s vrchmi Malý Rozsutec (1 343,5 m n. m.) a Stoh (1 607,4 m n. m.). Červeno značkovaný turistický chodník v úseku Medziholie.

Jánošíkové diery

Jánošíkove diery alebo len Diery je sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre.

Jánošíkove diery sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vyformoval. V Dierach sa nachádza viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka. Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

Východiskom do Dier sú osady patriace do katastrálneho územia obce Terchová - Štefanová a Biely Potok. V Dolných dierach je vybudovaný náučný chodník. Horné diery sú v zimnom období uzatvorené. Jánošíkove diery sú prístupné atraktívnymi značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami. V roku 2009 sa začala kompletná výmena oceľových konštrukcií na tejto trase.

Dolné diery

Dolné diery sú sprístupnené náučným chodníkom. Nachádzajú sa v nich dva vodopády (1 m a 3,5 m), ktoré sú súčasťou vodopádov Dierového potoka. Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

Nové diery

Tiesňava Nové diery sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Vybieha z Dolných dier proti prúdu menšieho prítoku Dierového potoka. Nachádzajú sa tu 4 vodopády s výškou 1 až 2 metre, ktoré sú súčasťou prírodnej pamiatky Vodopády Dierového potoka. Pomenovanie dostali podľa toho, že boli z celej sústavy Jánošíkových dier sprístupnené ako posledné. Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

Horné diery

Horné diery je tiesňava potoka Diery medzi vrchmi Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Potok prekonáva prudké klesanie sústavou deviatich vodopádov s výškou 2 m až 4 m, ktoré tvoria prírodnú pamiatku Vodopády Dierového potoka. Horné diery sú pri veľkých dažďoch nepriechodné, pretože sa dajú zdolať iba pomocou rebríkov, reťazí a lávok. Uzavreté sú aj v zimnom období. Vynikajú bohatstvom živočíšnych a rastlinných druhov obľubujúcich chladné a vlhké ekosystémy.